Parawan kominkowy, bramka kominkowa oraz ekran kominkowy to nazwy odnoszące się do jednego przedmiotu, którego głównym zadaniem jest zabezpieczenie dostępu do otwartego paleniska w kominku. Jest to niezbędne akcesorium kominkowe dla osób, które mieszkają w domu z otwartym kominkiem i mają małe dzieci lub zwierzęta. Parawan kominkowy świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie przed dziećmi oraz zwierzętami, które mają do niego utrudniony dostęp. Dzięki temu parawan kominkowy wpływa nie tylko na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt przebywających w pomieszczeniu, ale także zmniejsza ryzyko pożaru. Dzięki temu można cieszyć się przytulną, rodzinną atmosferą w domu bez ciągłego zamartwiania się o bezpieczeństwo dzieci oraz zwierząt.

Parawan kominkowy oferowany jest w kilku wersjach, które można ustawić przed paleniskiem, przykręcić do obudowy lub przymocować do ściany wokół otworu kominkowego, co zabezpieczy parawan kominkowy przed niepożądanym przesunięciem (dostęp do paleniska mamy poprzez otwierane drzwiczki w parawanie kominkowym, często wyposażone w specjalną blokadę przed dziećmi). Przesuwny parawan kominkowy daje nam z kolei możliwość zdemontowania go, kiedy np. dzieci pójdą już spać. A później pozostaje nam już tylko błogi spokój i ciepło domowego ogniska.

Koniecznie zapoznaj się naszą ofertą parawanów kominkowych

Kupując parawan kominkowy warto zwrócić uwagę na jego wygląd i wykonanie, ponieważ jest to przedmiot, który stanowi dodatkową ozdobę pomieszczenia. Parawan kominkowy powinien być zatem wykonany z solidnych i trwałych materiałów (żeliwo, stal, metalowa siatka, szkło), a także pasować stylistyką do reszty mebli i dekoracji w pomieszczeniu. Parawany ze szkła, metalu czy żeliwa mają swoje zalety. Na przykład przez szklany parawan kominkowy bardzo dobrze widać płomienie, a szkło dodatkowo blokuje iskry wydobywające się z paleniska. Z kolei żeliwny czy metalowy parawan kominkowy współgra z tradycyjnym wystrojem salonu czy jadalni.