Środki czystości jeśli chodzi o kominki - Szyby wkładów kominkowych wykonane są zwykle ze szkła żaroodpornego lub jeszcze bardziej odpornej na działanie wysokich temperatur specjalnej ceramiki, nazywanej szkłem vitroceramicznym. Aby nie przywierała do nich sadza, warto wybrać wkład z przeszkleniem pokrytym od wewnętrznej strony warstwą pirolityczną. Powierzchnia takiej szyby nagrzewa się bardziej niż w przypadku tradycyjnego szkła, dzięki czemu zachodzi na niej zjawisko pirolizy gwarantujące samoczyszczenie się szkła. Pozwala to stosunkowo długo cieszyć się niczym niezmąconym widokiem domowego ogniska.
Dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o środki czystości kominki jest także wybór wkładu z tak zwaną kurtyną powietrzną, czyli zlokalizowanymi wokół szyby szczelinami, którymi do wnętrza wkładu napływa powietrze. Omywa ono wewnętrzną powierzchnię szyby i odpycha od niej cząstki sadzy. Pomocne w utrzymaniu kominka w czystości okażą się także specjalne katalizatory do spalania sadzy, które dosypuje się do ognia. Dzięki nim w komorze paleniska i przewodach kominowych zatrzymuje się mniej osadów – nie wymagają więc częstego czyszczenia. Warto wybierać preparaty w sprayu, które po aplikacji mają konsystencję pianki. Nie spływają one od razu po powierzchni szyby, lecz najpierw zmiękczają zaschnięty brud. Dzięki temu zabrudzenia można łatwo usunąć, np. przecierając powierzchnię szyby gąbką.
Wnętrze kominka należy czyścić głównie przez wzgląd na bezpieczeństwo. Na jego ścianach i w przewodzie kominowym w wyniku spalania drewna (szczególnie niedostatecznie wysuszonego) pojawia się sadza i kreozot, czyli palny składnik smoły drzewnej. Regularne usuwanie osadów z komina zmniejsza ryzyko pożaru sadzy, który może prowadzić do uszkodzenia przewodu kominowego lub pożaru całego domu. Kreozot i sadza długotrwale narastająca we wkładzie kominkowym zmniejsza jego wydajność i prowadzi do korozji, skracając przy tym żywotność uszczelek. Pojawiający się nalot osadza się również na szybie, zmniejszając tym samym jej atrakcyjność wizualną.